Hlavní stránka > Novinky > Dakar jde do finiše s šestým de Baarem

Dakar jde do finiše s šestým de Baarem

16.1.2016

Dakar jde do finiše s šestým de Baarem Věhlasný Dakar jde do finiše. Posádky za sebou mají předposlední nejdelší etapu. V té dojel pilot Pascal de Baar se severočeským tahačem z dílny MKR Technology na parádním šestém místě a stejná příčka mu patří v celkovém hodnocení. Holandský jezdec si tak jede pro životní úspěch. Zbývá mu už jen závěrečná 13. etapa do Rosaria, kterou 38. ročník Rallye Dakar v sobotu vyvrcholí.

            „Jsme velmi šťastní za to, jak se pro nás Dakar nakonec vyvíjel. Pascal dnes zajel skvělou etapu. Klidně mohl být na pódiu, ale zvolili jsme jinou strategii. Jel na nějakých pětaosmdesát procent. Nechtěli jsme nic riskovat. Všichni máme v živé paměti to, co se stalo před deseti dny s Martinovým kamionem, takže jsme šetřili brzdy a nejeli až na absolutní limit. Mohli bychom trochu získat, ale také hodně ztratit a to si v této pozici prostě nechceme dovolit,“ vysvětlil šéf projektu MKR Adventure Mario Kress.

            Předposlední 12. prověrka ze San Juan do Villa Carlos Paz byla vůbec nejdelší v letošním ročníku. Závodníci v kategorii kamionů museli zvládnout osm set šestašedesát kilometrů. Měřená část měla dvě stě šedesát sedm. Pascal de Baar se postupně z desáté pozice dostal na konečnou šestou. Na vítězného krajana Versluise ztratil pouhých šest minut. Na čele byly rozdíly minimální, takže k žádným změnám v celkovém pořadí nedošlo. I nadále vede Holanďan Gérard de Rooy, který si s více než hodinovým náskokem na druhého Rusa Mardějeva jede pro své druhé dakarské prvenství, které může získat znovu po čtyřech letech. Pro životní výsledek si jede právě i Pascal de Baar, který, pokud vše dobře dopadne, se stane i nejlepším jezdcem, který má přímou spojitost s Českem. MKR Technology by se tak letos stal nejúspěšnějším českým týmem, který připravil závodní speciál pro nejtěžší rallye světa. De Baar na pátou příčku ztrácí půl hodiny, sedmý za ním zaostává o tři čtvrtě hodiny. „Pilot i celý tým pracuje perfektně. Dělali jsme dlouho do noci, abychom kamion připravili pro závěrečnou etapu. Nechtěli jsme nic podcenit, takže věřím v dobrý konec,“ dodal Mario Kress.

            Na posádky 38. ročníku v sobotu čeká závěrečná etapa z Villa Carlos Paz do cílového Rosaria. Na posledních sedmi stech kilometrech tvoří přesně sto osmdesát měřenou část, které budou klikaté, trasa zvlněná s rychlejšími písčitými i kamenitými úseky.

Na trati závěrečného dějství budou bojovat i posádky, kterým MKR zajišťuje technickou podporu a připravil pro ně na letošní Dakar závodní agregáty – Artur Ardavičus z Bonver Dakar Projectu je průběžně desátý, jeho parťák Tomáš Vrátný šestnáctý a handicapovaný pilot Llovera šestatřicátý. Předposlední etapa se však stala osudnou pro Gerta Huzinka, kterého potkal stejný osud jako Martina van den Brinka a několik dalších, jímž Dakar ukázal svoji extrémní náročnost. I jeho speciál skončil v plamenech.

Výsledky - 12. etapa - San Juan – Villa Carlos Paz:
1. Versluis (Ned) MAN 3:14:06
2. Villagra (Arg) Iveco +3:14
3. Stacey (Ned) MAN +3:18
4. Valtr (Cze) Tatra +5:01
5. de Rooy (Ned) Iveco +5:24
6. de Baar (Ned) Renault Trucks +6:20
7. Ardavičus (Kaz) Tatra +6:20
15. Vrátný (CZE) Tatra +15:13
26. Llovera (And) Tatra +38:45
DNF Huzink (Ned) Tatra
 
Celkově:
1. de Rooy (Ned) Iveco 42:29:59
2. Mardějev (Rus) Kamaz +1:13:10
3. Villagra (Arg) Iveco +1:43:35
4. van Genugten (Ned) Iveco +2:17:10
5. Stacey (Ned) MAN +2:28:57
6. de Baar (Ned) Renault Trucks +2:58:04
10. Ardavičus (Kaz) Tatra +4:59:24
16. Vrátný (CZE) Tatra +7:46:45
36. Llovera (And) Tatra +29:56:05

 Sdílet: tw.png, 637B fb3.png, 512B gg.png, 716B in.png, 595B

RSS Kanál  |   Mapa webu  |   XML Sitemap  |       Webové stránky: NETservis s.r.o