Hlavní stránka > Novinky > Dakar vjel do hor, Pascal stále devátý
9.1.2016
I po nájezdu do hor se Pascal de Baar s přehledem udržel v elitní desítce soutěže kamionů na Rally Dakar. Holandský jezdec pilotující renault ze severočeské dílny týmu MKR Technology zatím úspěšně bojuje i s nadmořskou výškou. V 6. etapě dojel devatenáctý a stále mu patří devátá pozice.
"Jsme ve výšce přesahující hranici čtyři tisíce metrů nad mořem. To už jsou nestandardní podmínky nejen pro lidský organizmus, ale i pro techniku. Zde se totiž projevuje naše dakarská nevyzrálost, o které jsem od začátku hovořil. Co do vývoje techniky jsme stále někde v polovině a právě v horách je to znát. Vím, že si náš motor ve vysokých otáčkách v tom řídkém vzduchu zrovna nelibuje. Na tom musíme zapracovat, ale není to nic, co by nás překvapilo, jen samozřejmě ten výsledek díky tomu není zrovna optimální. Důležité je, aby teď Pascal bez větších potíží přejel hory, aby se pak zase vrátil k výsledkům z předchozích etap," popsal stávající dění na nejtěžší rally světa Mario Kress, hlavní konstruktér týmu MKR Technology.
Při páteční šesté etapě musely kamiony zdolat poměrně rychlý měřený úsek o délce 295 kilometrů. Trasa je vedla kolem solné pánve Uyuni a rodiště úřadujícího prezidenta Bolívie Evo Moralese. Prakticky celou dobu se posádky pohybovaly ve výšce mezi třemi a půl až čtyřmi kilometry nad mořem. Pascal de Baar však na devatenáctém místě zaostal jen o čtvrt hodiny za vítězným krajanem Hansem Staceym, posledním vítězem Dakaru na starém kontinentu. Díky etapovému prvenství se Stacey také dostal do vedení celé soutěže, kdy druhý Versluis na něj ztrácí bez vteřiny minutu. Pilot týmu Mammoet de Baar je průběžně devátý s hodinovým odstupem na lídra.
V sobotu se letošní Dakar svoji sedmou etapou z Uyuni do Salty dostane do své poloviny, po které bude následovat jeden den volna. K němu ale cesta bude mimořádně náročná. Posádky musí zvládnout přes osm sed kilometrů dlouhou trasu. Měřený úsek má pak tři sta třicet šest kilometrů. Na posádky čeká přechod koryta řek, přejezd hranic z Bolívie zpět do Argentiny a především opět vysoká nadmořská výška, která bude ještě extrémnější. Celá rychlostní zkouška je prakticky nad hranicí čtyř kilometrů a posádky se dostanou až do čtyř tisíc sedmi set metrů.