Hlavní stránka > Novinky > De Baar přivezl nejlepší český kamion do cíle Dakaru

De Baar přivezl nejlepší český kamion do cíle Dakaru

16.1.2016

De Baar přivezl nejlepší český kamion do cíle Dakaru Je dobojováno! Třicátý osmý ročník nejtěžší rally světa je u konce. V sobotu v argentinském Rosariu vyvrcholil věhlasný Dakar. Po dvou týdnech zápolení budou bujně slavit především na severu Čech. Nyní je již zcela jasné, že v technologickém centru v Židovicích totiž tým MKR Technology postavil nejlepší český kamion na letošní trati. S holandský pilotem Pascalem de Baarem si závodní speciál Renault Trucks dojel pro fantastické šesté místo. Vítězem se stal krajan Gérard de Rooy.

            "Atmosféra je tu výborná. Splnil se náš sen i letošní cíl. Na to, jak špatně pro nás Dakar začal, se následný průběh pro nás jevil jako z říše snů. Pascal i celý tým tu předvedli fantastické výkony. Jsem mimořádně hrdý na celou naši sestavu. Je to náš druhý Dakar a stále s vývojem nejsme tak daleko, jak bych si přál, proto umístění v top ten bylo naším letošním cílem, který jsme nakonec naplnili na víc než sto procent," zářil štěstím Mario Kress, autor projektu MKR Adventure a hlavní konstruktér.

            Dakar vyvrcholil sobotní, závěrečnou, třináctou etapou z Villa Carlos Paz do Rosaria. Posádky tak ukrojily posledních sedm set kilometrů z celkových více než devíti tisíc. Rychlostní zkoušku dlouhou sto osmdesát kilometrů za dvě hodiny nejrychleji zvládl Holanďan Stacey. Pascal de Baar zvolil takticky opatrnější jízdu, která se mu maximálně vyplatila. Na dvanáctém místě zaostal o dvanáct minut a mohl začít slavit. S přehledem udržel celkovou šestou příčku, o níž se mu na samotném začátku snad ani nezdálo. Měl být především pomocníkem svého kolegy Martina van den Brinka, kterému hned ve druhé etapě shořel kamion. De Baar se role lídra zhostil na výbornou. "Máme z toho velkou radost. Všichni jsme si uvědomovali, co se nám přihodilo. Nebyli jsme navíc jediní. Dakar je mimořádně nevyzpytatelná soutěž, při které se může kdykoli stát cokoli. Nikdo si ničím nemůže být jistý. Když u vás nestojí štěstěna, jednoduše nemáte šanci na úspěch. My se snažili tomu štěstíčku přece jen jít trochu naproti a v závěru už neriskovali víc, než bylo zdrávo," sdělil Mario Kress.

            Holandsko může mít několikanásobnou radost. Mimo skvělého úspěchu de Baara, slaví země tulipánů a větrných mlýnů především celkové prvenství. Po čtyřech letech dokázal znovu zvítězil Gérard de Rooy. Své druhé prvenství na Dakaru získal po čtyřiačtyřiceti hodinách. Na druhého Rusa Mardějeva najel přes hodinu. Kamazy se tentokrát musely sklonit před dalšími značkami. Vždyť někdejší suverénní ruské stroje byly letos v elitní desítce pouze dva.

            Neztratily se ani další speciály, kterým severočeský tým zajišťoval motory a technickou podporu - Artur Ardavičus z Bonver Dakar Projectu skončil jen těsně jedenáctý, jeho parťák Tomáš Vrátný šestnáctý a andorský pilot Albert Llovera se na pětatřicátém místě stal prvním hendikepovaným závodníkem, který v kategorii kamionů dokončil Dakar, přestože v předposlední etapě svoji tatru převrátil a noc strávil v dunách a jen těsně stihnul nastoupit do závěrečného dějství. "Byli jsme svědky mnoha neuvěřitelných situací. Všichni jsme se tu podíleli na napsání mimořádně zajímavého scénáře letošního ročníku. Jsem především rád, že jsme Dakar všichni ve zdraví přežili, nasbírali mnoho cenných zkušeností, dat a údajů, abychom se snažili být pro další rok ještě lepší. Teď ale jdeme slavit," uzavřel s úsměvem Mario Kress.

Výsledky - 13. etapa - Villa Carlos Paz - Rosario:
1. Stacey (Ned) MAN 2:06:08
2. Versluis (Ned) MAN +1:45
3. Nikolaev (Rus) Kamaz +2:08
4. Kolomý (Cze) Tatra +2:52
5. Mardějev (Rus) Kamaz +3:13
11. Ardavičus (Kaz) Tatra +7:38
12. de Baar (Ned) Renault Trucks +11:59
20. Vrátný (CZE) Tatra +27:28
30. Llovera (And) Tatra +1:09:22
 
Celkově - Rally Dakar 2016:
1. de Rooy (Ned) Iveco 44:42:03
2. Mardějev (Rus) Kamaz +1:10:27
3. Villagra (Arg) Iveco +1:40:55
4. Stacey (Ned) MAN +2:23:01
5. van Genugten (Ned) Iveco +2:30:59
6. de Baar (Ned) Renault Trucks +3:04:07
7. Nikolaev (Rus) Kamaz +3:39:23
8. Valtr (Cze) Tatra +3:54:30
9. Versluis (Ned) MAN +3:57:52
10. Vila Roca (Esp) Iveco +4:55:04
11. Ardavičus (Kaz) Tatra +5:01:06
16. Vrátný (CZE) Tatra +8:00:17
17. Kolomý (Cze) Tatra +8:06:05
19. Macík (Cze) Liaz +10:17:19
35. Llovera (And) Tatra +30:59:31
40. Randýsek (Cze) MAN +42:33:28

 Sdílet: tw.png, 637B fb3.png, 512B gg.png, 716B in.png, 595B

RSS Kanál  |   Mapa webu  |   XML Sitemap  |       Webové stránky: NETservis s.r.o