Hlavní stránka > Novinky > Marocká rallye byla nejtěžší závodní prověrka

Marocká rallye byla nejtěžší závodní prověrka

13.10.2022

Marocká rallye byla nejtěžší závodní prověrka Jeden z nejtěžších závodů má za sebou tým MKR Technology. Rallye Maroko přitom původně mělo být jen řádným testem před věhlasným Dakarem. Nakonec šlo o výrazně náročnější prověrku, která přinesla celou řadu nových informací a poznatků. Navzdory všem problémům ale závodní Renault Trucks Maria Kresse dokázal v polovině etap skončit na podiu vždy jen těsně za vítězem.

            „Letošní marocká rallye byl jednoznačně nejnáročnější a nejtěžší závod, co jsem kdy zažil. Všichni jsme si hrábli na dno fyzických i psychických sil, ale mám radost, že nikdo nepřestal bojovat. Podmínky byly pro všechny stejné, takže jakékoli výmluvy jsou zcela zbytečné. Ta trasa plná kamenitých a tvrdých cest dala veškeré technice slušně zabrat. Jak bylo auto zničené po několika dnech, tak nevypadá mnohdy ani po celém Dakaru. Byl to mnohdy zoufalý pohled, ale podařilo se nám ho ustát a já jsem rád, že je závod za námi. Rozhodně se máme za čím ohlížet,“ sdělil hlavní konstruktér a šéf týmu MKR Technology ze severočeského Chvalína Mario Kress.

            Kressův tým pro závod připravil hybridní kamion Renault Trucks C 460, který vyjel v bílo-zelených barvách holandského Riwald Dakar Teamu s pilotem Gertem Huzinkem. Šestidenní závod začal symbolickým devítikilometrovým prologem v Agadiru. V něm Huzink ukázal sílu svého stroje, když skončil jen těsně druhý za vítězným Čechem Martinem Macíkem. Hned v úvodní 1. etapě z Agadiru do Tan Tanu ale vyhasly všechny šance na vytoužený celkový úspěch. Posádka renaultu musela kvůli poškozené zadní nápravě zastavit a počkat na pomoc. Mechanická podpora znamenala čtrnáctihodinovou penalizaci.

            V následující 2. etapě z Tan Tanu do Laayoune dlouhé téměř čtyři sta čtyřicet kilometrů, z nichž bylo skoro tři sta dvacet kilometrů měřených, si už sestava kolem Gerta Huzinka po útrapách z předchozího dne spravila chuť. Cílem opět projela druhá a to navzdory zastávkám na výměnu pneumatik.

Další drama bylo na pořadu hned ve 3. etapě. Posádka třistakilometrový závod se startem i cílem v Laayoune rozjela na výbornou. Velmi rychle se dostala do čela závodu a první pozici si prakticky udržovala až do samotného závěru. Pouhých šest kilometrů před finišem se ale z boku kamionu zakouřilo a vyšlehly plameny. Posádka zastavila a hořící kamion dokázala uhasit. Oheň ale poškodil svazky elektrokabelů a vůbec nebylo jisté další pokračování v soutěži. Mechanici po bezesné noci stroj do 4. etapy jako zázrakem opět připravili. A v ní to navíc dlouho vypadalo, že přijde zlaté zadostiučinění. V nejdelší etapě letošního ročníku z Laayoune do Tan Tanu dlouhé 346 měřených kilometrů si Huzink jel „papírově“ pro vítězství, ale pouhých dvacet kilometrů před cílem byl kvůli dalšímu defektu donucen zastavit, když už neměl další pneumatiku na výměnu. Pomohla mu sice česká posádka Martina Macíka, ale Huzink spadl na pátou příčku. Nakonec se se závodem rozloučil stříbrnou pozicí. Tu vybojoval v závěrečné 5. etapě z Tan Tanu do Agadiru. Opět to přitom vypadalo na zlato, ale poslední etapu pořadatelé zkrátili kvůli mlze a výsledek se bral z pasáže, ve které byl Huzink druhý za vítězným Macíkem.

Nakonec tedy severočeský kamion bral trojici druhých míst a v celkovém ranku mu patřila šestá příčka. Z vítězství v Rallye Maroko se radoval Martin Macík. „Na motoru i celé soustavě odpružení jsme udělali velký kus práce. Na druhé straně se tu objevily drobnosti, na kterých ještě musíme zapracovat. Je třeba se ze všech nezdarů ponaučit a  zejména všechno stihnout do Dakaru,“ uzavřel Mario Kress s tím, že ještě před prosincovým přesunem na Dakar kamion absolvuje přehlídku v Holandsku na tradičním Preproloogu.

Rallye Maroko 2022 - celkově:
1. Macík (CZE) Iveco 18:55:43
2. Koolen (NLD) Iveco +56:59
3. Zuurmond (NLD) MAN +1:50:54
4. Vrátný (CZE) Ford +1:59:02
5. Mariezcurrena (ESP) Tatra +7:58:00
6. Huzink (NLD) Renault Trucks +17:38:55

 Sdílet: tw.png, 637B fb3.png, 512B gg.png, 716B in.png, 595B

RSS Kanál  |   Mapa webu  |   XML Sitemap  |       Webové stránky: NETservis s.r.o