Hlavní stránka > Novinky > MKR snižuje kamionům teplotu i váhu

MKR snižuje kamionům teplotu i váhu

14.6.2021


Fotogalerie
Celkem 3

210612_Pol_cn001.jpg
210612_Pol_cn002.jpg
210612_Pol_cn003.jpg

MKR snižuje kamionům teplotu i váhu Zrychlit, lépe odvádět teplo, snížit váhu a zajistit co největší komfort posádce jak při závodě na nevyzpytatelných dálkových tratích, tak v případě nutných výměn. Takový úkol si dali severočeští konstruktéři dakarských kamionů ve svém vývojovém centru MKR Technology ve Chvalíně. A záměr se jim daří naplnit. Šéf týmu Mario Kress je po testech z posledních dnů spokojený.

            „Krok za krokem jdeme za úspěšnou implementací všech našich představ a testy ukazují, že technologicky velmi dobře postupujeme. Stále se učíme a stále reagujeme na všechny vzniklé nástrahy a dobře se nám daří systémy ladit, zjednodušovat a přitom pracovat na jejich životnosti. Celkově jsme spokojeni, ale také víme, že je před námi ještě hodně práce, kterou bychom chtěli zvládnout,“ sdělil Mario Kress, hlavní konstruktér a šéf týmu MKR Technology.

            V uplynulém týdnu konstruktéři MKR Technology testovali kamiony holandského týmu Riwald Dakar na písčitých tratích v Polsku. S sebou měli oba bílo-černé renaulty, tedy jak unikátní hybridní model C 460 pilota Gerta Huzinka, tak i K 520 Pascala de Baara. „Letošní Dakar nám ukázal, co všechno musíme zlepšit. A že toho nebylo málo,“ usmál se Mario Kress, který se se svým týmem v uplynulých měsících zaměřil na vylepšení mezichladiče a celkový systém výměny tepla u motoru. „Testy ukázaly, že ventilace v mezichladícím systému je o sedmnáct stupňů menší, což je obrovský efekt,“ podotkl Kress, který hodně bojoval s přehříváním závodního speciálu.

            Tým také měnil převodovku a snížil celkovou váhu o více než dvě stě kilo. Pozornost se uchyluje k tlumičům a pérování. Kamiony mají být pro posádku, která tráví dlouhé hodiny v terénu a na rozbitých cestách, maximálně pohodlné, ale jízda jako takový dynamická. „I tady jsme se o nějakých deset procent posunuli,“ porovnává Mario Kress, který plánuje takto srovnat všechny kamiony, které jeho tým neustále vyvíjí. Už v následujícím týdnu proto v Holandsku absolvuje další testování, tentokrát s týmem Mammoet Rallysport s Martinem van den Brinkem. „Teď jsme byli na písčitém podloží. Měření ukázalo, jak jsme díky všem změnám dokázali zrychlit, ale ještě potřebujeme zkoušet na odlišných tratích především větší skoky a tvrdší povrch. Dakar je o všech extrémech a my chceme být co nejlépe připraveni,“ řekl Mario Kress.

            Po všech úpravách a změnách si konstruktéři pochvalují lepší reakce, odezvu, akceleraci a dynamičnost. Společně ale pracují i na zlepšení podmínek pro posádku v případě klasických technických potíží na trati. „Řešíme i lepší systém, když posádka bude mít defekt kol, aby je mohla co nejsnáze a nejrychleji vyměnit a hned zase pokračovat,“ přiblížil Kress, který neustále vylepšuje i samotný hybridní systém, ve kterém vidí velkou budoucnost.

            Po lednovém Dakaru a závodní pauze se tým navíc brzy chystá naskočit do závodního kolotoče. Už v červenci pojede červený kamion Martina van den Brinka tradiční Silk Way Rallye.

 Sdílet: tw.png, 637B fb3.png, 512B gg.png, 716B in.png, 595B

RSS Kanál  |   Mapa webu  |   XML Sitemap  |       Webové stránky: NETservis s.r.o