Hlavní stránka > Novinky > Pascal je po 5. etapě Dakaru pátý, šestá etapa zrušena

Pascal je po 5. etapě Dakaru pátý, šestá etapa zrušena

7.1.2017

Pascal je po 5. etapě Dakaru pátý, šestá etapa zrušena Holanďan Gérard de Rooy vyhrál na Dakaru druhou etapu po sobě. Zvítězit dokázal i v páteční páté prověrce, po níž se posunul do čele věhlasné rally. Skvěle ale bojují jeho krajané jedoucí se severočeskými Renaulty z dílny MKR Technology. Pascal de Baar se totiž posunul už na průběžné páté místo. O víkendu si navíc všichni nečekaně odpočinou. Zrušená sobotní etapa přinese tolik potřebný čas na servis.

            "Řada favoritů z ostatních kategorií musela závod předčasně ukončit. Dakar je neúprosný pro každého. Že jsme stále ve hře, je opravdu velké štěstí, a i když už Martin nemůže pomýšlet na vytouženého beduína, je pro nás nesmírně důležité pokračovat. Data a všechny poznatky mají cenu zlata, takže dál budeme dělat maximum, abychom dojeli do cíle a ještě se pokusili o nějaký dílčí úspěch. Situaci ale skvěle zachraňuje Pascal. Klobouk dolů před jeho výkonem," shrnul situaci Mario Kress, autor projektu MKR Adventure.

            Pátá etapa z Tupizy do Orura byla jednou z nejnáročnějších v letošním ročníku. V součtu měla téměř sedm set kilometrů, z nichž bylo čtyři sta čtyřicet měřených rozdělených do dvou sektorů. Posádky projížděly po bolivijském Altiplanu, tedy rozsáhlé náhorní plošině oddělující horské masivy západních a východních And. Jde o druhý nejrozsáhlejší úvar tohoto typu na Zemi. Nejlépe si s nástrahami písečných dun poradil Holanďan de Rooy, který za sebou nechal dvojici kamazů s piloty Nikolajevem a Mardějevem. Pascal de Baar ztratil na dvanácté příčce necelou půl hodinu. Martin van den Brink etapu překonal jako čtyřicátý s takřka šestihodinovým mankem, jelikož se u něj nepodařilo vyřešit problém s technikou a jeho speciálu jednoduše chybí výkon.  "Pascal se role lídra zhostil na výbornou. Díky tomu i přes všechny problémy, které nás potkaly, je v týmu nálada výborná. Nikdo nepolevuje. Je to pro nás stále velmi dobrá zkušenost," podotkl Kress.

            De Rooy se posunul do čela závodu. Za ním je trojice ruských kamazů v pořadí Nikolajev, Sotnikov a Mardějev a ihned za ně se na pátou příčku probojoval Pascal de Baar z týmu Mammoet Rallysport. Van den Brink je momentálně jednačtyřicátý.

            V sobotu měla být původně na programu nejdelší měřená speciálka. Pět set třináct kilometrů ale všichni nakonec zvládnou bez časoměřičů. Oblast totiž zaplavila voda a pořadatelé etapu kvůli špatnému počasí zrušili. Všichni se tak přesunuli do osm set kilometrů vzdáleného bivaku v La Paz, kde je navíc v neděli čeká volný den. "Máme náhle dva dny k dobru, které bych sice nenazval jako dny volna, ale určitě díky nim máme prostor udělat velký servis a snažit se dát kamiony do co nejlepšího stavu. Počasí je tu ale šílené, v bivaku je hrozně vody, což nám zrovna nenahrává, ale nejsme z cukru. Budeme bojovat a víkend využijeme k tomu, abychom se co nejlépe připravili na pondělí a na poslední týden," uzavřel Mario Kress.

            V pondělí na závodníky čeká 7. etapa z La Paz do Uyuni o celkové délce 622 km. Měřená část má polovinu.

Dakar 2017
Výsledky – 5. etapa (Tupiza-Oruro, 438 km):
1. de Rooy (Ned) Iveco 2:39:12
2. Nikolaev (Rus) Kamaz +11:58
3. Mardějev (Rus) Kamaz +14:04
4. Macík (Cze) Liaz +16:15
5. Viazovič (Blr) MAZ +17:43
12. de Baar (Ned) Renault Trucks +29:23
34. Llovera (And) Tatra +5:21:22
40. van den Brink (Ned) Renault Trucks +5:58:53
 
Celkově:
1. de Rooy (Ned) Iveco 14:06:07
2. Nikolaev (Rus) Kamaz +2:23
3. Sotnikov (Rus) Kamaz +6:36
4. Mardějev (Rus) Kamaz +16:32
5. de Baar (Ned) Renault Trucks +32:25
29. Llovera (And) Tatra +9:58:21
41. van den Brink (Ned) Renault Trucks +23:32:48
 
 
 

 Sdílet: tw.png, 637B fb3.png, 512B gg.png, 716B in.png, 595B

RSS Kanál  |   Mapa webu  |   XML Sitemap  |       Webové stránky: NETservis s.r.o