Hlavní stránka > Novinky > Po volném dni přišla maratonská etapa

Po volném dni přišla maratonská etapa

14.1.2018

Po volném dni přišla maratonská etapa Po pátečním dnu volna se Dakar rozjíždí do své druhé poloviny a opět ve velkém stylu. Při sobotní 7. etapě nejen, že posádky vyjedly do vysoké nadmořské výšky, ale především se musí obejít bez externí pomoci. Etapa se jede jako tzv. „maratónská“, kde se každý na dva dny spoléhá jen sám na sebe.

            „Není to sranda, jdeme z extrému do extrému, takže je to opravdu pořádný záhul. Volný den je odpočinkem jen pro posádky, ale mechanici jedou stále naplno. Bylo potřeba udělat servis a kontroly, na které během etap nezbývá čas. Důležité je, jít štěstíčku naproti. Je určitě fajn, že maratonská etapa přichází po dni volna, protože technika je rozhodně lépe připravena, což potvrdil i výsledek etapy,“ sdělil Mario Kress, hlavní konstruktér severočeského týmu MKR Technology.

            Sedmý závodní den probíhal jako první celý na území Bolívie. Po startu v La Paz byl nejprve připraven tří set kilometrový přejezd k měřené téměř tři sta sedmdesátikilometrové speciále. Takřka z třetiny ji sice tvořil písek, ale extrém je především v nadmořské výšce. Už od začátku se posádky pohybují ve výšce přesahující 3 7OO metrů s tím, že se postupně vyšplhají ještě o dalších více než dvě stě metrů výše. Řidší vzduch a nedostatek kyslíku se projevuje nejen na lidském organizmu, ale také na funkci techniky. Nejrychleji si s etapou poradil holandský pilot van Genugten, který o dvě minuty porazil Argentince Villagru. Lídr Nikolajev ztratil necelých pět minut, takže si i nadále s přehledem udržuje průběžné vedení. Oba severočeské kamiony z dílny MKR Technology se za sebou zařadily hned za elitní desítkou. Gerd Huzink dojel jedenáctý, Janus van Kasteren hned za ním. Oba se ztrátou jen lehce přes dvacet minut.

            Průběžné hodnocení vede právě Rus Nikolajev s Kamazem před Argentincem Villagrou. Gerd Huzink nyní uzavírá elitní top ten a Janus van Kasteren je aktuálně patnáctý.

            Týmy na Dakaru zažívají velké změny. Rozpálenou poušť ve velmi krátké době místy vystřídal sníh. V 8. etapě navíc jedou posádky ještě výš. Etapa z Uyuni do Tupizy má v součtu 561 km, na kterých je 381 měřených a kamiony se při ní dostanou nad čtyři tisíce metrů nad moře, když dokonce překročí hranici čtyř a půl tisíce kilometrů. Dlouho se tak budou pohybovat v místech, kde horolezci mívají základní tábory při zdolávání velehor. Dakar se tak přehoupne do druhé poloviny.

Výsledky – 7. etapa –La Paz – Uyuni (369 km)
1. van Genugten (Ned) Iveco 4:10:40
2. Villagra (Arg) Iveco +2:01
3. Nikolaev (Rus) Kamaz +4:54
4. Kolomý (Cze) Tatra +5:49
5. Macík (Cze) Liaz +6:11
11. Huzink (Ned) Renault Trucks +24:56
12. van Kasteren (Ned) Renault Trucks +26:38
 
Celkově:
1. Nikolaev (Rus) Kamaz 23:43:01
2. Villagra (Arg) Iveco +49:47
3. Viazovich (Blr) Maz +2:29:08
4. Macík (Cze) Liaz +3:15:35
5. van Genugten (Ned) Iveco +4:24:05
10. Huzink (Ned) Renault Trucks +5:44:58
15. van Kasteren (Ned) Renault Trucks +19:17:38


Sdílet: tw.png, 637B fb3.png, 512B gg.png, 716B in.png, 595B

RSS Kanál  |   Mapa webu  |   XML Sitemap  |       Webové stránky: NETservis s.r.o