Hlavní stránka > Novinky > Renaulty na Dakaru kytičku neztratily, Pascal přijel šestý
6.1.2017
Etapa pravdy. Asi tak by se dalo nazvat čtvrté dějství 38. ročníku nejslavnější rally světa, věhlasného Dakaru. V ní sice šestou příčkou zazářil holandský pilot Pascal de Baar jedoucí s českým kamionem z dílny MKR Technology, ale hlavní pohled tentokrát směřoval na jeho týmového parťáka Martin van den Brinka, u něhož vůbec nebylo jisté, zda do etapy nastoupí. Celému týmu se ale povedl husarský kousek, když velmi těžkou prověrku zvládl bez větších ztrát.
"Byly to nervy a neskutečný boj s časem. Do poslední chvíle jsme nevěděli, zda vůbec Martin zvládne nastoupit. Kvůli potížím ve třetí etapě jsme se všichni pořádně zapotili, ale i když to teď už není na celkové pořadí, udrželi jsme se ve hře a to je opravdu zásadní," sdělil Mario Kress, hlavní konstruktér severočeských renaultů.
Co se vlastně stalo? Posádku s roudnickým mechanikem Danielem Kozlovským, která do třetí etapy vyjížděla z první pozice jako lídr průběžné klasifikace, nejprve pozlobila navigace. Kamion nemohl najít první průjezdní bod, u kterého ztratil necelých deset minut. Zásadní zvrat ale nastal po neutralizačním přejezdu a startu do druhé části, kdy kamion náhle ztratil výkon. Van den Brinkova posádka na dlouhé desítky minut zastavila. "Zjistili jsme, že s tím nejsme schopni nic udělat. Nepřišli jsme na to, kde je opravdu problém, takže jsme doslova krokem pokračovali do cíle a do bivaku, kam jsme přijeli až nad ránem," vylíčil strastiplnou cestu Daniel Kozlovský, palubní mechanik speciálu s číslem 506.
Ani příjezdem do bivaku neměla posádka vyhráno. "Nebyl čas na pořádný servis. Udělali jsme maximum pro to, aby kamion vůbec mohl nastoupit. Cíl pro čtvrtou etapu byl pak jasný, hlavně ji přežít a to se naštěstí povedlo," oddechl si Kress.
Závodníci se během ní dostali z Argentiny do Bolívie a vystoupali do hor. Vysoká nadmořská výška bude trápit nejen lidi, ale i techniku, nyní po dobu šesti dnů. Ve čtvrté měřené speciále ze San Salvadoru do Tupizy o délce přes čtyři sta kilometrů přišly na řadu písečné duny. Celá řada jezdců měla problémy s navigací a začal se projevovat i řidší vzduch. Renaulty z technologického centra MKR Technology ale obstály. Šestým místem se blýskl Pascal de Baar a čtrnáctý pak dojel Martin van den Brink. Vyhrál někdejší dakarský šampion Gérard de Rooy s ivekem. "Říkal jsem si, že Pascal nám to vynahradí, duny jsou jeho oblíbené," usmál se Mario Kress.
Maratonská etapa v horách opět zamíchala celkovým pořadím. Do vedení se dostal Rus Sotnikov, ale na sedmou příčku se už posunul Pascal de Baar z holandského týmu Mammoet Rallysport. Kolegovi van den Brinkovi patří se značnou ztrátou čtyřicátá příčka. "Zásadní je, že jsme zůstali ve hře. Pascal má šanci na celkové umístění a Martin se stále může pokusit o dílčí úspěch. Teď ale musíme hodně zapracovat na technice a dát kamiony v mezičase do co nejlepší kondice. Dakar je zrádný, ale bojovat se s ním dá a my nikdy před žádnou z jeho nástrah nebudeme dopředu skládat zbraně," burcuje tým Mario Kress.
Pátá etapa z Tupizy do Orura má v součtu téměř sedm set kilometrů, z nichž je čtyři sta čtyřicet měřených. Na programu je jeden z nejnáročnějších dnů letošního Dakaru. Posádky pojedou po bolivijském Altiplanu, tedy rozsáhlé náhorní plošině oddělující horské masivy západních a východních And. Jde o druhý nejrozsáhlejší úvar tohoto typu na Zemi. Finální kilometry navíc budou stěžovat dva sektory dun.