Hlavní stránka > Novinky > V osmi marockých etapách získal tým MKR dvanáct kovů
25.4.2018
Zlatý hattrick na Maroko Desert Challenge se týmu MKR Technology letos sice nepovedl, ale chybělo k němu jen malinko – necelých dvacet čtyři minut. Kamion Renault Trucks s holandským pilotem Martinem van den Brinkem skončil po dvou vítězných letech druhý. Většina vyhraných etap ale potvrzuje, že jubilejní 10. ročník opět patřil k těm mimořádně úspěšným.
„Od vítězství nás dělil opravdu jen kousek. Je to samozřejmě škoda, ale nehonili jsme se jen tak s někým, takže můžeme být spokojeni. Stabilně jsme jezdili na prvních dvou příčkách a vpředu byly všechny naše kamiony. Potvrdili jsme, že do špičky patříme a teď už můžeme jen vyhlížet a připravovat se na další závod, na slavnou Silk Way Rally,“shrnul spokojeně Mario Kress, šéf severočeského konstruktérského týmu MKR Technology, který do Maroka připravil trojici kamionů.
V Maroku v židovických renaultech odstartovaly dvě posádky holandského týmu Mammoet Rally Sport Martin van den Brink a Janus van Kasteren. Spolu s nimi spřátelená sestava týmu Riwald Dakar s Gertem Huzinkem. Na programu byly náročné pouštní etapy včetně slavných dun Erg Chebbi ale také technické pasáže a rychlé tratě ve stylu WRC. Závod odstartoval u Atlantského oceánu na Plage Blanche a vedl podél alžírských hranic až ke Středozemnímu moři. V součtu téměř dva a půl tisíce závodních kilometrů s nulovými přejezdy k bivaku rozdělených do osmi etap. Pořadatelé oproti loňsku jednu speciálu přidali. „Tenhle styl nám určitě vyhovuje. Je fajn, že etapy končí rovnou v bivaku, kde už jsou přichystáni mechanici. Ti si dokonce zvládají i trochu odpočinout. Oproti Dakaru je vše o trochu méně hektické a více rodinné,“ podotkl Mario Kress.
Severočeské kamiony zářily hned od samého začátku. Úvodní prolog trochu překvapivě vyhrál mladší z jezdců Mammoet Rally Sport Janus van Kasteren, když jeho „šéf“ Martin van den Brink přijel bronzový a sedmou příčku dal Gert Huzink. Van den Brink bral zlato hned v následující prověrce a dostal se do průběžného vedení, o které ale přišel ve 3. etapě, kterou vyhrál český jezdec Aleš Loprais. Ven den Brink na čtvrtém místě ztratil necelých čtyřicet minut kvůli uvolněnému přednímu kolu. „Posádka naštěstí zastavila včas, ale rozžhavené brzdy ji nepustily cokoli udělat dříve, takže na místě kluci ztratili půl hodinu. Tahle jediná zastávka nakonec způsobila, že se nám nepovedlo třetí vítězství v řadě. Ale taková je rally. Nemá smysl říkat si, co kdyby. Musíme se soustředit na další závody a snažit se udělat co nejméně chyb,“pronesl Mario Kress.
Od třetí etapy se Martin van den Brink držel na stříbrné příčce, která mu zůstala až do cíle v Oujdě. Do té doby ale jezdci v kamionech Renault Trucks vyhráli většinu etap. Z osmi závodních prověrek si v součtu mezi sebe rozdělili šest vítězství, o které se podělili rovným dílem Martin van den Brink s Janusem van Kasteren. K tomu van den Brink s Gertem Huzinkem přidali každý po stříbru, po dalších dvou bronzech si připsali opět van den Brink s van Kasteren. V součtu dvanáct cenných kovů – šest zlatých, dva stříbrné a čtyři bronzové. A aby toho nebylo málo, tak čtyřikrát piloti skončili těsně pod pódiem na nepopulární 4. pozici.
Jubilejní ročník nakonec ovládl právě Loprais. Zatímco ztráty mezi piloty byly v řádech hodin, Martin van den Brink na druhé příčce zaostal o pouhých třiadvacet minut a jedenatřicet sekund. Janus van Kasteren skončil šestý a největším smolařem byl na konečné patnácté příčce Gert Huzink, kterého na trase potkalo nesčetně proražených pneumatik i technické zastávky. „Důležité je, že všichni jsou zdárně v cíli a výsledky jasně ukazují, že všechny tři kamiony dokáží jezdit vepředu. Jsme spokojeni s úpravami, které jsme od Dakaru udělali. Velký krok pro nás byla změna pozice stabilizátorů. V Maroku auta dostala pořádně zabrat, takže to byl velký test, ve kterém jsme uspěli. Teď už se dál budeme soustředit na Silk Way,“těší se do Ruska Mario Kress.